- 85-050A-0R
85-050A-0R
TE Connectivity Sensor Solutions
NISO,ABS,NO FIT,RIBBON CBL
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Pack Packaging
Description
NISO,ABS,NO FIT,RIBBON CBL
Search Keywords: 85050A0R
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:TE Connectivity Sensor Solutions
Part No:85-050A-0R
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:9026204000
COO:US
ECCN:EAR99
Supplier Standard Pack:
1 -
Non-Linearity:± .1 %
Pressure:3.44 bar, 50 psi
Pressure Port/Fitting:Weldable (No Thread)
Operating Temperature Range:-40 – 125 °C, -40 – 257 °F
Dimensions:Dia .624 x .28 in, Dia 15.85 x 7.1 mm
Media Isolated Pressure Sensor Style:Absolute
Electrical Connection:Ribbon Cable
Output/Span:Sensitivity = 12 - 27mV/V
Media Isolated Pressure Sensor Type:Media Isolated mV Output Pressure Sensors
Media Isolated Pressure Sensor Supply Voltage:5 V
Supply Current:1.5 mA