- 7391-BCE-T-014-000
7391-BCE-T-014-000
TE Connectivity Sensor Solutions
0.14 PSI Differential Sensor
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Pack Packaging
Description
0.14 PSI Differential Sensor
Search Keywords: 7391BCET014000
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:TE Connectivity Sensor Solutions
Part No:7391-BCE-T-014-000
Alias/AKA:SM7391-BCE-T-014-000
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8542900000
COO:US
ECCN:EAR99
Supplier Standard Pack:
1 -
Dimensions:.40 x .41 in, 10.26 x 10.31 mm
Board Level Pressure Sensor Supply Voltage:3.3 – 5 V
Board Level Pressure Sensor Style:Differential
Tubes:Barb Tube
Board Level Pressure Sensor Package:SOIC-16
Output Interface:I²C
Pressure:.019 bar, 8.03 inH2O, 20 mbar, 15 mmHG, .29 psi
Output/Span:10 – 90% Vdc , 16 bit I2C
Operating Temperature Range:-40 – 105 °C, -40 – 221 °F
Board Level Pressure Sensor Accuracy:±1% F.S , ±1.5% F.S