- 4525-SS5B050AS
4525-SS5B050AS
TE Connectivity Sensor Solutions
PRESS XDCR, ANALOG, PSI RANGE
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Pack Packaging
Description
PRESS XDCR, ANALOG, PSI RANGE
Search Keywords: 4525SS5B050AS
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:TE Connectivity Sensor Solutions
Part No:4525-SS5B050AS
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:9026204000
COO:US
ECCN:EAR99
Supplier Standard Pack:
10 -
Board Level Pressure Sensor Supply Voltage:5 V
Board Level Pressure Sensor Style:Absolute
Pressure:3.44 bar, 50 psi
Dimensions:.49 x .39 in, 12.5 x 9.9 mm
Operating Temperature Range:-25 – 105 °C, -13 – 221 °F
Output/Span:5 - 95% Vdc
Board Level Pressure Sensor Package:8 pin DIL
Board Level Pressure Sensor Accuracy:±0.25% Span