- 4525-SS5B015AP
4525-SS5B015AP
TE Connectivity Sensor Solutions
PRESS XDCR, ANALOG, PSI RANGE
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Pack Packaging
Description
PRESS XDCR, ANALOG, PSI RANGE
Search Keywords: 4525SS5B015AP
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:TE Connectivity Sensor Solutions
Part No:4525-SS5B015AP
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:9026204000
Supplier Standard Pack:
1 -
Board Level Pressure Sensor Style:Absolute
Board Level Pressure Sensor Type:Analog Pressure Sensor Modules
Operating Temperature Range:-25 – 105 °C, -13 – 221 °F
Pressure:1.034 bar, 15 psi
Dimensions:.49 x .39 in, 12.5 x 9.9 mm
Output/Span:5 - 95% Vdc
Board Level Pressure Sensor Accuracy:±0.25% Span
Board Level Pressure Sensor Supply Voltage:5 V
Board Level Pressure Sensor Package:8 pin DIL