- 4525DO-SS5BK015GP
4525DO-SS5BK015GP
TE Connectivity Sensor Solutions
PRESS XDCR,DIGITAL,PSI RANGE
Description
PRESS XDCR,DIGITAL,PSI RANGE
Search Keywords: 4525DOSS5BK015GP
Part No:4525DO-SS5BK015GP
HTS:9026204000
COO:CN
Supplier Standard Pack:
1 -
Dimensions:.49 x .39 in, 12.5 x 9.9 mm
Interface Type:I2C (Addr.0x46H)
Operating Temperature Range:-25 – 105 °C, -13 – 221 °F
Board Level Pressure Sensor Supply Voltage:5 V
Board Level Pressure Sensor Type:Digital Pressure and Altimeter Sensor Modules
Output/Span:14 bit ADC
Output Interface:I²C or SPI
Board Level Pressure Sensor Style:Gauge
Board Level Pressure Sensor Accuracy:±0.25% Span
Supply Current:3 mA
Pressure:15 psi