- 4525DO-SS3AS015AP
4525DO-SS3AS015AP
TE Connectivity Sensor Solutions
PRESS XDCR,DIGITAL,PSI RANGE
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Pack Packaging
Description
PRESS XDCR,DIGITAL,PSI RANGE
Search Keywords: 4525DOSS3AS015AP
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:TE Connectivity Sensor Solutions
Part No:4525DO-SS3AS015AP
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:9026204000
COO:US
ECCN:EAR99
Supplier Standard Pack:
10 -
Output/Span:14 bit ADC
Output Interface:I²C or SPI
Board Level Pressure Sensor Accuracy:±0.25% Span
Board Level Pressure Sensor Supply Voltage:3.3 V
Board Level Pressure Sensor Style:Absolute
Board Level Pressure Sensor Type:Digital Pressure and Altimeter Sensor Modules
Board Level Pressure Sensor Package:8 pin DIL
Dimensions:.49 x .39 in, 12.5 x 9.9 mm
Operating Temperature Range:-25 – 105 °C, -13 – 221 °F
Pressure:1.034 bar, 15 psi