- 40A-0100-360
40A-0100-360
TE Connectivity Sensor Solutions
ACCEL MODEL 40A
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Pack Packaging
Description
ACCEL MODEL 40A
Search Keywords: 40A0100360
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:TE Connectivity Sensor Solutions
Part No:40A-0100-360
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:9031808085
COO:CN
ECCN:EAR99
Supplier Standard Pack:
10 -
Nonlinearity:±1 %FSO
Product Weight:5 g, .175 oz
Accelerometer Type:MEMS DC
Full Scale Output Voltage:±.15 VDC
Operating Temperature Range:-20 – 80 °C, -4 – 176 °F
Frequency Response:0-400 to 0-1500 Hz
Zero Acceleration Output:±20 mV
Excitation Voltage:10 VDC
Mounting Type:Screw
Electrical Connection:Integral Cable
Sensitivity:1.5 mV/g