- 154N-100G-RT
154N-100G-RT
TE Connectivity Sensor Solutions
100 PSIG RIBBON CABLE TUBE MV SENSOR
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Pack Packaging
Description
Search Keywords: 154N100GRT
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:TE Connectivity Sensor Solutions
Part No:154N-100G-RT
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:9026204000
COO:CN
ECCN:EAR99
Supplier Standard Pack:
30 -
Non-Linearity:± .1 %
Pressure:100 psi
Media Isolated Pressure Sensor Package:O-Ring Mount
Media Isolated Pressure Sensor Type:Media Isolated mV Output Pressure Sensors
Supply Current:1.5 mA
Electrical Connection:Ribbon Cable
Output/Span:100mV
Dimensions:Dia .746 x .54 in, Dia 18.97 x 13.8 mm
Operating Temperature Range:-40 – 125 °C, -40 – 257 °F