- 154CV-300G-R
154CV-300G-R
TE Connectivity Sensor Solutions
300 PSIA RIBBON CABLE MV PRESSURE SENSOR
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Tube Packaging
Description
Search Keywords: 154CV300GR
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:TE Connectivity Sensor Solutions
Part No:154CV-300G-R
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:9026208000
COO:CN
ECCN:EAR99
Supplier Standard Pack:
1 -
Type:Absolute
Dimensions:Dia .746 x .54 in, Dia 18.97 x 13.8 mm
Electrical Connection:Ribbon Cable
Supply Voltage:10 V
Package:O-Ring Mount
Sensor Type:Media Isolated mV Output Pressure Sensors
Operating Temperature Range:-40 – 125 °C, -40 – 257 °F
Options:No Tube
Pressure:300 psi