- 154BC-T-012BA-C
154BC-T-012BA-C
TE Connectivity Sensor Solutions
12 BAR TI ABSOLUTE MV PRESSURE SENSOR
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Tube Packaging
Description
Search Keywords: 154BCT012BAC
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:TE Connectivity Sensor Solutions
Part No:154BC-T-012BA-C
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:9026208000
COO:US
ECCN:EAR99
Supplier Standard Pack:
1 -
Overpressure:2X
Output/Span:100 mV
Dimensions:Dia .746 x .54 in, Dia 18.97 x 13.8 mm
Type:Absolute
Package:O-Ring Mount
Supply Current:1.5 mA
Non-Linearity:± .3 %
Electrical Connection:Cable w/ Connector
Pressure Port/Fitting:O- Ring Mount
Pressure:12 bar
Operating Temperature Range:-40 – 125 °C, -40 – 257 °F