BTH1-19-12-1-C
+ see all
Datasheet Accessories
RoHS Compliant
Discontinued
Pack Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
BTH1-19-12-1-C
Search Keywords: BTH119121C
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    TE Connectivity / Polamco
  • Part No:
    BTH1-19-12-1-C
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    GB
  • ECCN:
    EAR99
    1
  • Cable Entry Diameter:
    .748 in, 19 mm
  • Primary Product Material:
    Aluminum
  • Sealable:
    Yes
  • Compatible With Connector Shell Size:
  • Product Length:
    1.18 in, 30 mm
  • Primary Product Plating Material:
    Electroless Nickel
  • Operating Temperature Range:
    -65 – 200 °C, -85 – 392 °F