- RT444012F
RT444012F
TE Connectivity / P&B Brand
General Purpose Relay - Standard - DPST-NO (2 Form A) - 12VDC Coil - 8A Contact - 400VAC Switching - Non Latching - Flux Proof ...
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Carton Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description
General Purpose Relay - Standard - DPST-NO (2 Form A) - 12VDC Coil - 8A Contact - 400VAC Switching - Non Latching - Flux Proof - PC Pin -Through Hole.
Product Highlights:
- RT2 Series
- Contact Arrangement = 2 Form A, DPST-NO, 2 N/O
- Contact Current Rating = 8 Amps.
- Monostable Coil Magnetic System
- Without Coil Suppression Diode
Search Keywords: RT444012F
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:TE Connectivity / P&B Brand
Part No:RT444012F
Alias/AKA:1-1419108-9
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8536410050
COO:AT
ECCN:EAR99
Supplier Standard Pack:
20 -
Relay Construction:Non-Latching
AC Coil Voltage:N/A
DC Coil Voltage:12 V
Contact Arrangement:DPST-NO
Maximum Current Rating:8 A
Mounting:Through Hole
Termination Style:PC Pin
Push to Test Button:No
Led Indicator:No
Operating Temperature:-40 to 85 °C
Coil Resistance:360 Ohm