- CSI-UFFR-300-UFFR
CSI-UFFR-300-UFFR
TE Connectivity / Linx Technologies
U.FL/MHF1 to U.FL/MHF1 300mm 1.13 OD
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Bag Packaging
Description
Search Keywords: CSIUFFR300UFFR
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:TE Connectivity / Linx Technologies
Part No:CSI-UFFR-300-UFFR
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8544200000
COO:TW
ECCN:EAR99
Supplier Standard Pack:
50 -
Connector Type (End B):MHF1 Plug
Connector Type (End A):MHF1 Plug
Cable Color:Gray
Outside Cable Diameter:.044 in, 1.13 mm
Number of Connectorized Ends:2
Shielded:Yes
Operating Frequency:3 GHz
Operating Temperature Range:-40 – 90 °C, -40 – 194 °F
Cable Assembly Length:.98 ft, .3 m
Dielectric Material:FEP
Wire Size:31 AWG
Cable Assembly Type:UMCC
Center Contact Plating:Gold
Impedance:50 Ω
Coax Cable Type:1.13 mm