- ANT-916-HESM
ANT-916-HESM
TE Connectivity / Linx Technologies
Antenna 1/4 Wave Coil 916MHz SMT
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Box Packaging
Description
Search Keywords: ANT916HESM
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:TE Connectivity / Linx Technologies
Part No:ANT-916-HESM
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8517710000
COO:US
ECCN:EAR99
Supplier Standard Pack:
4000 -
Antenna Type:Helical
Gain (Max):2.4 dB
Product Height:0 in, 0 mm
Antenna Style:Helical
Product Width:.35 in, 8.9 mm
Band Type:Single Band
Polarization:Linear
Mounting Location:Internal/Embedded
Mounting Type:Surface Mount
Product Weight:1 g, .03527 oz
Wireless Application:LoRaWAN , LPWAN , Wi-Fi
Product Length:1 in, 25.4 mm
Port Configuration:Single Port
VSWR (Max):<2.1:1
Frequency Band:915 MHz
Impedance:50 Ω