DTS24H21-39CD
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
DTS24H21-39CD
Search Keywords: DTS24H2139CD
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    TE Connectivity / Deutsch
  • Part No:
    DTS24H21-39CD
  • Alias/AKA:
    YDTS24H21-39CD0000
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • ECCN:
    EAR99
    1
  • Circuit Application:
    Signal
  • Hermetically Sealed:
    Yes
  • Shell Base Material:
    Stainless Steel
  • Alignment Keyed:
    0 °
  • Operating Temperature Range:
    -65 – 200 °C, -85 – 392 °F
  • Number of Signal Positions:
    39
  • Polarization Code:
    D
  • Circular Connector Shell Size:
    21
  • Connector System:
    Cable-to-Panel
  • Product Type:
    Connector
  • Preloaded:
    No
  • Shell Material:
    Stainless Steel
  • Mating Alignment Type:
    Keyed
  • Shell Type:
    Jam Nut Receptacle
  • Contact Current Rating (Max):
    13 A, 7.5 A
  • Shell Size:
    21
  • Reverse Gender:
    Standard
  • Contact Layout Arrangement:
  • Number of Power Positions:
    0
  • Contact Type:
    PC Tail Pin
  • Sealable:
  • Wire Size:
    16 – 24 AWG