- DMC-MD44A01
DMC-MD44A01
TE Connectivity / Deutsch
DMC-MD 44 A 01
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Pack Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description
DMC-MD 44 A 01
Search Keywords: DMCMD44A01
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:TE Connectivity / Deutsch
Part No:DMC-MD44A01
Alias/AKA:ZPF000000000015457
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8538908180
COO:FR
ECCN:EAR99
Supplier Standard Pack:
1 -
Connector Style:Receptacle
Sealable:Yes
Operating Voltage:125 VDC
Insertion Force:Standard
Mating Retention:With
Product Type:Connector
Mating Alignment Type:Keyed
Mating Alignment:With
Circuit Application:Power & Signal
Prewired:No
Housing Type:Receptacle
Connector Mounting Type:Panel
Shielded:Yes
Housing Material:Aluminum
Boxmount:No
Centerline (Pitch):2.4 in, 61 mm
Row-to-Row Spacing:.6299 in, 16 mm
Number of Rows:1
Mating Retention Type:Center Fastener
Operating Temperature Range:-55 – 175 °C