- 8PCV-20-006
8PCV-20-006
TE Connectivity / Buchanan Brand
Conn Barrier Strip 20 POS 11.1mm Solder ST Thru-Hole 30A/Contact Package
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Pack Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description
Product Highlights:
- Barrier Strip
- Tri-Barrier Block Series
- Base Style = Raised
- 11.10 mm Centerline
- Number of Levels = Single
Search Keywords: 8PCV20006
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:TE Connectivity / Buchanan Brand
Part No:8PCV-20-006
Alias/AKA:8-1546159-2
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8536694040
COO:CN
ECCN:EAR99
Supplier Standard Pack:
30 -
Type:Barrier Strip
Mounting:Through Hole
Gender:N/A
Termination Method:Solder
Pitch:11.1 mm
Number of Circuits:20
Maximum Voltage Rating:600 VAC
Maximum Current Rating:30/Contact A
Wire Size:10-18 AWG
Operating Temperature:-40 to 120 °C