- 6PCV-28-006
6PCV-28-006
TE Connectivity / Buchanan Brand
Conn Barrier Strip 28 POS 9.53mm Solder ST Thru-Hole 5A/Contact Package
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Pack Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description
Product Highlights:
- Barrier Strip
- Tri-Barrier Block Series
- Base Style = Raised
- 9.53 mm Centerline
- Number of Levels = Single
Search Keywords: 6PCV28006
Part No:6PCV-28-006
Alias/AKA:8-1546158-6
HTS:8536694040
COO:CN
ECCN:EAR99
Supplier Standard Pack:
50 -
Termination Method:Solder
Pitch:9.53 mm
Number of Circuits:28
Maximum Voltage Rating:600 V