- 4PCV-10-008
4PCV-10-008
TE Connectivity / Buchanan Brand
Conn Barrier Strip 10 POS 8.26mm Solder ST Thru-Hole 20A/Contact Package
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Pack Packaging
Description
Product Highlights:
- Barrier Strip
- Barrier Style = Single Row, Tri-Barrier
- Block Style = Open Bottom with Standoffs
- 8.26 mm Centerline
- Vertical Mount Angle
Search Keywords: 4PCV10008
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:TE Connectivity / Buchanan Brand
Part No:4PCV-10-008
Alias/AKA:1546158-2
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8536694040
COO:US
ECCN:EAR99
Supplier Standard Pack:
125 -
Type:Barrier Strip
Mounting:Through Hole
Gender:N/A
Termination Method:Solder
Pitch:8.26 mm
Number of Circuits:10
Maximum Voltage Rating:300 V