- 3PCV-16-006
3PCV-16-006
TE Connectivity / Buchanan Brand
Conn Barrier Strip 16 POS 6.35mm Solder ST Thru-Hole 10A/Contact Package
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Pack Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description
Product Highlights:
- Barrier Strip
- Tri-Barrier Block Series
- Base Style = Raised
- 6.35 mm Centerline
- Number of Levels = Single
Search Keywords: 3PCV16006
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:TE Connectivity / Buchanan Brand
Part No:3PCV-16-006
Alias/AKA:7-1437646-8
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8536694040
COO:TW
ECCN:EAR99
Supplier Standard Pack:
100 -
Type:Barrier Strip
Mounting:Through Hole
Gender:N/A
Termination Method:Solder
Pitch:6.35 mm
Number of Circuits:16
Maximum Voltage Rating:300 V