255BXBP-240A
Struthers-Dunn
Electromechanical Relay 240VAC 1.815KOhm 10A DPST-NO/DPST-NC (66.8x36.7x94.4)mm THT Industrial Relay
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: 255BXBP240A
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Struthers-Dunn
  • Part No:
    255BXBP-240A
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • ECCN:
    EAR99
    1
  • Relay Construction:
    Latching Double Coil
  • AC Coil Voltage:
    240 V
  • DC Coil Voltage:
    N/A
  • Contact Arrangement:
    DPST-NO,DPST-NC
  • Maximum Current Rating:
    10 A
  • Mounting:
    Through Hole
  • Termination Style:
    PC Pin
  • Push to Test Button:
    No
  • Led Indicator:
    No
  • Operating Temperature:
    -20 to 60 °C