237XBXP-020-120A
Struthers-Dunn
Electromechanical Relay DPDT 10A 120VAC Plug-In
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: 237XBXP020120A
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Struthers-Dunn
  • Part No:
    237XBXP-020-120A
  • Alias/AKA:
    237XBXP-020-120VAC
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    US
  • ECCN:
    EAR99
    1
  • Mounting:
    Socket
  • Type:
    Time Delay Relay
  • Contact Arrangement:
    DPDT
  • DC Coil Voltage:
    N/A
  • AC Coil Voltage:
    120 V
  • Contact Form:
    2 Form C
  • Maximum Current Rating:
    10 A