219XBXP-240A
Struthers-Dunn
Electromechanical Relay 240VAC 2.1KOhm 10A DPDT (64.1x36.8x83.7)mm Plug-In General Purpose Relay
Description +
Search Keywords: 219XBXP240A
  • Supplier:
    Struthers-Dunn
  • Part No:
    219XBXP-240A
  • Alias/AKA:
    219XBXP-240VAC
  • COO:
    TW
  • ECCN:
    EAR99
    1
  • Relay Construction:
    Non-Latching
  • AC Coil Voltage:
    240 V
  • DC Coil Voltage:
    N/A
  • Contact Arrangement:
    DPDT
  • Maximum Current Rating:
    10 A
  • Mounting:
    Connector
  • Termination Style:
    PC Pin
  • Push to Test Button:
    No
  • Led Indicator:
    No
  • Operating Temperature:
    -20 to 60 °C
  • Coil Resistance:
    2.1 KOhm