219BBXPL-24VDC
Struthers-Dunn
The 219BBXPL-24VDC is an industrial relay featuring a 2 Pole NO & DPDT contact arrangement, an indicator lamp, and a 24VDC coi ...
Description +
The 219BBXPL-24VDC is an industrial relay featuring a 2 Pole NO & DPDT contact arrangement, an indicator lamp, and a 24VDC coil.
Search Keywords: 219BBXPL24VDC
  • Supplier:
    Struthers-Dunn
  • Part No:
    219BBXPL-24VDC
  • Alias/AKA:
    219BBXPL-24D
  • COO:
    TW
  • ECCN:
    EAR99
    1
  • Relay Construction:
    Non-Latching
  • AC Coil Voltage:
    N/A
  • DC Coil Voltage:
    24 V
  • Contact Arrangement:
    DPST-NO,DPDT
  • Maximum Current Rating:
    10 A
  • Mounting:
    Connector
  • Termination Style:
    PC Pin
  • Push to Test Button:
    No
  • Led Indicator:
    Yes
  • Operating Temperature:
    -20 to 70 °C