SW-GP501/10-15AT
Standex Electronics
Reed Switch, 1 Form A, SPST-NO, Sub Minature 12.7mm, Pd, 10-15 AT
+ see all
Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Bulk Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: SWGP5011015AT
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Standex Electronics
  • Part No:
    SW-GP501/10-15AT
  • Alias/AKA:
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    GB
  • ECCN:
    EAR99
    1000
  • Switch Configuration:
    N.O.
  • Device Sensitivity Range:
    10 to 15 AT
  • Mounting:
    PCB Through Hole
  • Maximum AC Voltage Rating:
    200 V
  • Maximum DC Voltage Rating:
    200 V
  • Maximum Current Rating:
    1.0 A
  • Terminal Type:
    Axial Leads
  • Dimension:
    54 x 2.3 mm
  • Glass Length:
    12.7 mm