SIL12-1A75-71L
Standex Electronics
Reed Relays 12VDC 1KOhm 0.5A SPST-NO (19.05x5.08x7.62)mm THT Dry
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: SIL121A7571L
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Standex Electronics
  • Part No:
    SIL12-1A75-71L
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    DE
  • ECCN:
    EAR99
    25
  • Type:
    Dry
  • DC Coil Voltage:
    12 V
  • Contact Arrangement:
    SPST-NO
  • Maximum DC Switching Voltage:
    200 V
  • Maximum Carry Current:
    1 A
  • Maximum Switching Current:
    0.5 A
  • Maximum Switching Power:
    10 W