Search Keywords: GR100101501
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Standex Electronics
  • Part No:
    GR100101501
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
    1
  • Switch Configuration:
    N.O.
  • Device Sensitivity Range:
    10 to 15 AT
  • Mounting:
    PCB Through Hole
  • Maximum AC Voltage Rating:
    150 V
  • Maximum DC Voltage Rating:
    100 V
  • Maximum Current Rating:
    1.5 A
  • Terminal Type:
    Axial Leads
  • Dimension:
    54 x 2.5 mm
  • Glass Length:
    20.3 mm