The FN2030-20-08 is a single-stage, general-purpose EMI filter with a rated current of 20A, designed for high attenuation perf ...
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Box Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
The FN2030-20-08 is a single-stage, general-purpose EMI filter with a rated current of 20A, designed for high attenuation performance.
Search Keywords: FN20302008
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    TE Connectivity / SCHAFFNER EMC
  • Part No:
    FN2030-20-08
  • Alias/AKA:
    810106-SF
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    TH
  • ECCN:
    EAR99
    20
  • Mounting:
    Flange Mount
  • Maximum Voltage Rating:
    250 VAC
  • Maximum Current Rating:
    20 A
  • Operating Frequency:
    0 to 400 Hz
  • Operating Temperature:
    -25 to 100 °C
  • Dimension:
    54 x 85 x 40.3 mm