BSE-080-01-L-D-A-TR
Samtec
0.80 mm Basic Blade & Beam Socket Strip
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Reel Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: BSE08001LDATR
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Samtec
  • Part No:
    BSE-080-01-L-D-A-TR
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    CR
  • ECCN:
    EAR99
    1
  • Type:
    Micro Socket
  • Body Orientation:
    Straight
  • Gender:
    SKT
  • Mounting:
    Surface Mount
  • Pitch:
    0.8 mm
  • Number of Contacts:
    160
  • Maximum Voltage Rating:
    225 VAC
  • Maximum Current Rating:
    2/Contact A
  • Termination Method:
    Solder
  • Operating Temperature:
    -55 to 125 °C