35TKV100M6.3X8
Rubycon America
Aluminum Electrolytic - SMD - 100uF - 20% - 35VDC - 6.3mm dia x 8mm - -55 to 105°C
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
Description +
Search Keywords: 35TKV100M63X8
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Rubycon America
  • Part No:
    35TKV100M6.3X8
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    ID
  • ECCN:
    EAR99
    4500
  • Capacitance Value:
    1002179uF
  • Tolerance:
    202203%
  • Operating Temperature:
    -55 to 105 °C
  • Mounting:
    Surface Mount2190
  • Size:
    6.3 x 8 mm
  • Termination Style:
    N/R
  • Voltage:
    352205VDC