25PFV100M6.3X8
Rubycon America
Aluminum Polymer - SMD - 100uF - 20% - 25VDC - 6.3mm dia x 8mm - -55 to 125°C
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: 25PFV100M63X8
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Rubycon America
  • Part No:
    25PFV100M6.3X8
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    ID
  • ECCN:
    EAR99
    900
  • Lead Diameter:
    N/R
  • Lead Pitch For Radial:
    N/R
  • Equivalent Series Resistance:
    0.03 Ohm
  • Leakage Current:
    25@2Min uA
  • Lifetime:
    4000 h
  • Construction:
    Cylindrical
  • Family:
    PFV
  • Capacitance Value:
    100 uF
  • Dimension:
    8 x 6.3mm mm