16MS7100MEFC6.3X7
Rubycon America
Aluminum Electrolytic - Radial - 100uF - 20% - 16VDC - 6.3mm dia x 7mm - -40 to 85°C
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Discontinued
Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: 16MS7100MEFC63X7
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Rubycon America
  • Part No:
    16MS7100MEFC6.3X7
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    ID
  • ECCN:
    EAR99
    3000
  • Capacitance Value:
    100 uF
  • Tolerance:
    20 %
  • Operating Temperature:
    -40 to 85 °C
  • Mounting:
    Through Hole
  • Size:
    6.3 x 7 mm
  • Termination Style:
    Radial
  • Voltage:
    16 VDC