10PX3300MEFC10X20
Rubycon America
Aluminum Electrolytic - Radial - 3300uF - 20% - 10VDC - 10mm dia x 20mm - -55 to 105°C
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: 10PX3300MEFC10X20
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Rubycon America
  • Part No:
    10PX3300MEFC10X20
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    ID
  • ECCN:
    EAR99
    1000
  • Capacitance Value:
    3300 uF
  • Tolerance:
    20 %
  • Operating Temperature:
    -55 to 105 °C
  • Mounting:
    Through Hole
  • Size:
    10 x 20 mm
  • Termination Style:
    Radial
  • Voltage:
    10 VDC
Tools/3D Models +
Product Guides +
Price Match Guarantee
We’ll meet or beat any authorized competitor’s published price for this part.
In Stock: 998
Can Ship immediately Buy all 998 in-stock or the regular minimum order quantity of 1000