PV10-100-JBW
RCD Components
Res 10 Ohm 5% 10W ±200ppm/°C Ceramic RDL Bulk
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
BULK Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: PV10100JBW
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    RCD Components
  • Part No:
    PV10-100-JBW
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
    1000
  • Termination Style:
    Radial
  • Power Rating:
    10 W
  • Resistance Value:
    10 Ohm
  • Tolerance:
    5 %
  • Temperature Coefficient:
    ±200 ppm/°C
  • Operating Temperature:
    -55 to 220 °C
  • Packaging:
    Bulk
  • Dimension:
    12.7 x 10 x 51.3 mm
  • Terminal Pitch:
    5 mm