MC0805-10R0-FTW
RCD Components
Res Thick Film 0805 10 Ohm 1% 0.125W(1/8W) A±100ppm/A°C Pad SMD T/R
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Reel Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: MC080510R0FTW
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    RCD Components
  • Part No:
    MC0805-10R0-FTW
  • Unit of Measure:
    Per Reel
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    CN
    5000
  • Resistance Value:
    10 Ohm
  • Power Rating:
    0.125 (1/8) W
  • Tolerance:
    111364%
  • Case Size:
  • Temperature Coefficient:
    ±100 ppm/°C
  • Operating Temperature:
    -55 to 155 °C