GP55S-1651-FTW
RCD Components
Res Metal Film 1.65K Ohm 1% 0.5W(1/2W) ±100ppm/°C Conformal Coated AXL T/R
RoHS Compliant
Reel Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: GP55S1651FTW
  • Supplier:
    RCD Components
  • Part No:
    GP55S-1651-FTW
  • Unit of Measure:
    Per Reel
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    CN
  • ECCN:
    EAR99
    1000
  • Termination Style:
    Axial
  • Power Rating:
    0.5 (1/2) W
  • Resistance Value:
    1.65 KOhm
  • Tolerance:
    1 %
  • Temperature Coefficient:
    ±100 ppm/°C
  • Operating Temperature:
    -55 to 160 °C
  • Packaging:
    Tape and Reel
  • Dimension:
    6.3 x 2.3 mm