- 160-7R00-FBW
160-7R00-FBW
RCD Components
Res Wirewound 7 Ohm 1% 5W ±50ppm/°C Silicone AXL Bulk
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
BAG Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description
Search Keywords: 1607R00FBW
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:RCD Components
Part No:160-7R00-FBW
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8533210080
COO:CN
ECCN:EAR99
Supplier Standard Pack:
1 -
Termination Style:Axial
Power Rating:5 W
Resistance Value:7 Ohm
Tolerance:1 %
Temperature Coefficient:±50 ppm/°C
Operating Temperature:N/A
Packaging:Bulk
Dimension:22.2 x 7.92 mm