FAD1-12038CBLW12
Qualtek Electronics
DC Fan Axial Ball Bearing 12V 71.635CFM 36.2dB 120 X 120 X 38.5mm
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: FAD112038CBLW12
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Qualtek Electronics
  • Part No:
    FAD1-12038CBLW12
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    CN
  • ECCN:
    EAR99
    10
  • Category:
    DC Fan
  • Dimension:
    120 x 120 x 38.5 mm
  • Voltage Rating:
    12 V
  • Power Rating:
    2.64 W
  • Maximum Airflow:
    71.635 CFM
  • Noise Level:
    36.2 dB
  • Special Features:
    N/A
  • Termination:
    Lead Wire
  • Housing Material:
    Plastic
  • Operating Temperature:
    -10 to 70 °C