PE-0402CD6N2JTT
Pulse Electronics
INDUCTOR RF SMT 6.2NH 5% TIN NPB
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
REEL Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: PE0402CD6N2JTT
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Pulse Electronics
  • Part No:
    PE-0402CD6N2JTT
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    CN
  • ECCN:
    EAR99
    3000
  • Inductance:
    6.2 nH
  • Type:
    RF Chip
  • Impedance:
    N/A
  • Tolerance:
    5 %
  • Technology:
    Wirewound
  • Maximum DC Current:
    760 mA
  • Maximum DC Resistance:
    83 mOhm
  • Operating Temperature:
    -40 to 125 °C