STEP-PS-100-240AC/15DC/2.4
Phoenix Contact
DIN rail power supply unit 15 V DC/2.4 A, primary-switched mode, low-profile design
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: STEPPS100240AC15DC24
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Phoenix Contact
  • Part No:
    STEP-PS-100-240AC/15DC/2.4
  • Alias/AKA:
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    CN
  • ECCN:
    EAR99
    1
  • DC Input Voltage:
    N/A
  • Family:
  • Efficiency:
    80(Min) %
  • AC Input Voltage:
    85 to 264 V
  • Dimension:
    90 x 55 x 71 mm