HC-A16-I-PT-F-32
Phoenix Contact
Contact insert - number of positions: 16+PE - size: D25 - Socket - Push-in connection - 250 V - 16 A - 0.14 mm² ... 2.5 mm²
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: HCA16IPTF32
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Phoenix Contact
  • Part No:
    HC-A16-I-PT-F-32
  • Alias/AKA:
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    CN
  • ECCN:
    EAR99
    1
  • Type:
    Rectangular
  • Mounting:
    Cable Mount
  • Body Orientation:
    Straight
  • Gender:
    RCP
  • Termination Method:
    Crimp
  • Number of Contacts:
    16Signal/1Ground
  • Maximum Voltage Rating:
    250 V
  • Maximum Current Rating:
    20 A
  • Operating Temperature:
    -40 to 125 °C