DPF18-111FIB-M
Panduit
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Discontinued & Replaced
Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
The vibration resistant DiscoGrip™ female disconnect is made of brass and is tin-plated. It is fully insulated in red premium nylon housing. It has a tab size of 0.110 x 0.020" (2.8 x 0.5 mm) and supports a wire range of 22-18 AWG (0.5-1.0 mm²). It is 0.71" (18 mm) long and 0.19" (4.8 mm) wide. The disconnect has a funnel entry barrel configuration and a butted seam barrel. It comes in boxes of 1000.
Search Keywords: DPF18111FIBM
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Panduit
  • Part No:
    DPF18-111FIB-M
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    MX
  • ECCN:
    EAR99
    1000
Tools/3D Models +
  • This product is discontinued, but still in stock.
Price Match Guarantee
We’ll meet or beat any authorized competitor’s published price for this part.
In Stock: 14
Can Ship immediately Buy all 14 in-stock or the regular minimum order quantity of 1000