EVQ-Q2M02W
Panasonic
Switch Tactile N.O. SPST Round Button J-Bend 0.02A 15VDC 1.3N SMD T/R
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Reel Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: EVQQ2M02W
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Panasonic
  • Part No:
    EVQ-Q2M02W
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    JP
  • ECCN:
    EAR99
    2000
  • Dimension:
    6mm x 6.6mm x 2.5mm
  • Mounting:
    PCB Surface Mount
  • Pole Throw Configuration:
    SPST
  • Switch Configuration:
    N.O.
  • Actuator Style:
    Round Button
  • Operating Force:
    1.3 N
  • Contact Rating @ Voltage:
    0.02@15VDC A