ERZ-E11A331
Panasonic
ZNR Transient/Surge Absorbers - 330V@1mA - 11mm Dia - Straight Leads - -40 to 85°C - Bulk
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Bulk Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: ERZE11A331
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Panasonic
  • Part No:
    ERZ-E11A331
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    ID
  • ECCN:
    EAR99
    3000
  • Varistor Voltage:
    330 V
  • Clamping Voltage:
    545 V
  • Clamping Current:
    50 A
  • Mounting:
    Through Hole
  • Dimension:
    5.9 x 17 x 13 mm
  • Maximum AC Voltage Rating:
    210 V
  • Maximum DC Voltage Rating:
    270 V
  • Maximum Surge Current:
    6000 A
  • Lead Style:
    Radial
  • Lead Pitch:
    7.5 mm