ERA-8AEB1620V
Description +
The ERA-8AEB1620V is a high-reliability, AEC-Q200 qualified thin-film chip resistor in a 1206 package, featuring a resistance of 162 Ω and a tolerance of ±0.1%.
Search Keywords: ERA8AEB1620V
  • Part No:
    ERA-8AEB1620V
  • Resistance Value:
    162 Ohm
  • Tolerance:
    0.1 %
  • Temperature Coefficient:
    ±25 ppm/°C
  • Operating Temperature:
    -55 to 155 °C