EEV-FK2A221M
Panasonic
Electrolytic Aluminum Capacitor - 220 µF - 100 V - 20% - 18 X 16.5mm - Surface mount - 917 mA - 5000h - 105°C.
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Reel Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: EEVFK2A221M
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Panasonic
  • Part No:
    EEV-FK2A221M
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    JP
  • ECCN:
    EAR99
    125
  • Capacitance Value:
    220 uF
  • Tolerance:
    20 %
  • Operating Temperature:
    -55 to 105 °C
  • Mounting:
    Surface Mount
  • Size:
    18 x 16.5 mm
  • Termination Style:
    N/R
  • Voltage:
    100 VDC