EEU-TP1V561B
Panasonic
Cap Aluminum Lytic 560uF 35V 20% (12.5 X 20mm) Radial 5mm 0.038 Ohm 1490mA 4000h 135°C Automotive Ammo
RoHS Compliant
Box Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: EEUTP1V561B
  • Part No:
    EEU-TP1V561B
    EAR99
    1000
  • Capacitance Value:
    560 uF
  • Tolerance:
    20 %
  • Operating Temperature:
    -40 to 135 °C
  • Size:
    12.5 x 20 mm
  • Voltage:
    35 VDC