EEU-HD1E222
Panasonic
Cap Aluminum Lytic 2200uF 25V 20% (12.5 X 20mm) Radial 5mm 1090mA 2000h 105°C Automotive Bulk
RoHS Compliant
Bag Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: EEUHD1E222
  • Part No:
    EEU-HD1E222
    EAR99
    1000
  • Capacitance Value:
    2200 uF
  • Tolerance:
    20 %
  • Operating Temperature:
    -55 to 105 °C
  • Size:
    12.5 x 20 mm
  • Voltage:
    25 VDC
Tools/3D Models +
Product Guides +
Price Match Guarantee
We’ll meet or beat any authorized competitor’s published price for this part.
In Stock: 19
Ships today, if you order in Buy all 19 in-stock or the regular minimum order quantity of 25