EEU-FM1E101B
Panasonic
Cap Aluminum Lytic 100uF 25V 20% (6.3 X 11.2mm) Radial 5mm 455mA 2000h 105°C Ammo
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Box Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: EEUFM1E101B
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Panasonic
  • Part No:
    EEU-FM1E101B
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    MY
  • ECCN:
    EAR99
    2000
  • Capacitance Value:
    100 uF
  • Tolerance:
    20 %
  • Operating Temperature:
    -40 to 105 °C
  • Mounting:
    Through Hole
  • Size:
    6.3 x 11.2 mm
  • Termination Style:
    Radial
  • Voltage:
    25 VDC