EEU-FC2A5R6
Panasonic
Cap Aluminum Lytic 5.6uF 100V 20% (5 X 11mm) Radial 2mm 80mA 1000h 105°C Automotive Bulk
RoHS Compliant
Bag Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: EEUFC2A5R6
  • Part No:
    EEU-FC2A5R6
    EAR99
    2000
  • Capacitance Value:
    5.6 uF
  • Tolerance:
    20 %
  • Operating Temperature:
    -55 to 105 °C
  • Size:
    5 x 11 mm
  • Voltage:
    100 VDC